Pivní lázně, či koupele, jsou nejenom moderní lázeňskou procedurou, které spočívají v užití horké lázně s obsahem chmelového a bylinného extraktu. Jisté je, že se pivo přidávalo do koupelí již od starověku, kdy se ovšem vyrábělo pouze z obilného sladu s různými dochucovadly. Ale až roku 768 je prvně datováno použití chmele coby ingredience pro dochucení piva.
Moderní pivní lázně, tedy wellness/spa proceduru blahodárnou pro lidský organismus, datujeme až od konce 20. století. Vlastní kapitolu pivních koupelí odstartoval pivovar Klosterbrauerei Neuzelle v Německu. Zde začali návštěvníkům přidávat pivo do horkých koupelí od roku 1997. Tato procedura velice rychla patřila k nejoblíbenějším zážitkům a od té doby se rozšířila prakticky po celém světě.

První pivní lázně v České republice založili v Chodové Plané na Tachovsku při pivovaře Chodovar, který je začal provozovat od roku 2006. Česká republika je pro pivní koupele zemí zaslíbenou, vzhledem k produkci a spotřebě piva u nás. Velký vliv na zvýšení popularity mají zejména provozovatelé malých privátních pivovarů, kteří zakládají pivní lázně jako součást nabídky svých služeb.

PIVNÍ LÁZNĚ – PROCEDURA

Základem každé pivní koupele je horká lázeň, jejíž obsah si připravuje každý provozovatel dle vlastní receptury. Hlavní přísady jsou pivo, pivovarské kvasnice a bylinné směsi. Do koupele se mohou přidávat i další přísady dle místní tradice a zvyku a v některých provozovnách se poskytuje i ve formě perličkové koupele. Voda se využívá z místních zdrojů, a jelikož většinu lázní vlastní minipivovary, přidávají do lázní svou vlastní produkci piva.

Samotná koupel probíhá ve vaně, a to dřevěné, ocelové, měděné, či běžné koupelové vaně.

Po absolvování koupele následuje odpočinek většinou na speciálně připraveném lůžku a v zábalu do prostěradla a deky. Doba odpočinku trvá od 20 – 60 minut. Při této fázi dochází k uklidnění a harmonizaci organizmu. Prohřátý organismus dokončuje fázi pocení, srdeční činnost se zklidňuje, pozvolna klesá krevní tlak, uvolňují se svaly a obnovuje tělesná energie. Očištěná, omlazená pokožka přijímá účinné látky, které po koupeli na kůži ulpěly a postupně se do ní vstřebávají skrze póry.

Příznivý vliv horké koupele
Teplota vody mezi 34 – 37 °C zvyšuje mírně srdeční činnost, tím se aktivuje krevní oběh v celém organismu a horká lázeň tak příznivě působí na celou cévní soustavu. Jak voda prohřívá celé lidské tělo, dochází také k uvolnění svalů, prohřátí kloubů a ostatních částí organismu. Kladný vliv má na člověka i prohřátí pokožky.

Přísady do koupele – pivo, chmel, pivovarské kvasnice a bylinky
Jednotlivé přísady do koupele se vyznačují svými charakteristickými příznivými účinky na lidský organismus.

Pivo jako přírodní produkt s aktivními složkami přírodního oxidu uhličitého, pivovarských kvasnic a chmele příznivě působí proti ekzémům, akné či celulitidě. Živá kultura pivovarských kvasnic dodává pokožce řadu vitamínů, proteiny a sacharidy. Obecně tak přispívá k celkovému zvláčnění a vyživování pokožky, což zvyšuje její regenerační schopnosti a zklidňují se všechny kožní potíže.

Pití piva při relaxaci v lázni
Jako součást každé pivní koupele je i nabídka konzumace samotného piva. Pokud této možnosti návštěvník využije, může k výše uvedeným příznivým účinkům připočíst i blahodárný vliv zlatého moku.