Živogošče patří k nejoblíbenějším turistickým oblastem v Dalmácii. Nachází se pouze několik kilometrů od Makarské, na rozdíl od ní ovšem nabízí větší prostor a pláže, kde není hlava na hlavě.

Dlouhé kilometry oblázkových, nebo písečně-oblázkových pláží, opravdu čisté, tyrkysové moře, borovicové háje a nebeská obloha – to je stručná charakteristika oblasti Živogošče, kde najdete množství kempů, apartmánů a vil, vhodných jak pro dvojice, tak pro rodiny s dětmi.

Kemp Boban je součástí autokempu Dole (který je větší a známější) a můžete zde postavit svůj stan či karavan, nebo si pronajmout již postavené velké rodinné stany či zaparkované karavany, nebo si pronajmout chatku (poskytují cestovky A21 nebo CK Victoria).

Samotný kemp Boban je není příliš velký, jsou zde dvě umyvárky se sprchami, WC a místem pro mytí nádobí. Umyvárky byly rekonstruovány a vcelku jim nelze nic vytknout, až na to, že kapacitně určitě ve vrcholné sezóně nestačí a úklid je opravdu velmi slabý. Rozhodně radíme používat gumovou obuv při vstupu a nosit si případně vlastní toaleťák.

Každopádně tyto nedostatky vynahradí opravdu krásná pláž – ta je rozdělena na menší úseky přirozenou cestou – najdete zde brala a skály, které dělí dlouhou pláž na menší úseky a vy si tak můžete užívat větší soukromí. Rozhodně oceníte obuv do vody – jednak kvůli velmi ostrým oblázkům, ale také kvůli hustému výskytu mořských ježků, které najdete hned pár kroků po vstupu do moře.

Díky hustému borovicovému porostu máte k dispozici poměrně dost stinných oblastí, voda je průzračně čistá (možná malinko chladnější, než byste čekali), každopádně průměrné teploty v červenci a srpnu jsou velmi vysoké, takže to osvěžení ve vodě určitě oceníte.

Děti se zde nudit nebudou – kromě potápění ocení velký nafukovací vodní hrad, na kterém můžete za určitý poplatek dovádět celý den, k dispozici je pronájem člunů, loděk i šlapadel a pro odvážlivce dokonce parasailing (viz fotky).

Kemp Boban je v podstatě součásti autokempu Dole, kde jsou k dispozici i nakupovací možnosti – konzum s poměrně omezeným výběrem potravin a základní drogerie (pozor, ceny jsou dost vysoké: mléko 40,- Kč!), stánek se zeleninou a ovocem, 2 pekárny, bistro (hranolky nebo hotdog 36,- Kč, 1 palačinka s nutelou 40,- Kč), prodejna sportovních potřeb (potápěcí potřeby, nafukovačky, míče…)

V kempu Boban je vyhlášená restaurace Billi Kuk (přímo nad pláží s úžasným výhledem), kde se dá najíst, či večer posedět u sklenky dobrého vína (vaše peněženka asi dostane zabrat…)

Dovolenou v kempu Boban bychom rozhodně doporučili, těch pár nedostatků určitě převáží nádherné pláže a čisté moře – a o to přece na dovolené jde především…